Haber

Özbekistan Devlet Başkanı Mirziyoyev’in eşi Mirziyoyeva, Filistin’deki olaylara seyirci kalınmamasını istedi.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev’in eşi Ziroat Mirziyoyeva, Gazze’deki trajedinin tüm uluslararası çağrılara rağmen devam ettiğini belirterek, “Filistin topraklarında yaşanan korkunç olaylara sessiz kalamayız.” ifadesini kullandı.

Özbekistan Cumhurbaşkanlığı Basın Servisi’nden yapılan açıklamada, Mirziyoyeva’nın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın ev sahipliğinde İstanbul’da düzenlenen “Filistin için Tek Gönül Zirvesi” kapsamında değerlendirmelerine yer verildi.

Gazze’de yaşanan korkunç olayların bir ayı aşkın süredir devam ettiğini belirten Mirziyoyeva, başta çocuk, kadın ve yaşlılar olmak üzere binlerce insanın ölümüne neden olan bu olayların hiçbir şekilde haklı gösterilemeyeceğini vurguladı.

Mirziyoyeva, Gazze’deki trajedinin tüm uluslararası davetlere rağmen devam ettiğine dikkat çekerek, “Maalesef uluslararası toplumun derin kaygılarına ve baskılarına rağmen bölgede trajedi ve yıkım eşi benzeri görülmemiş boyutlara ulaşıyor ve felaketin sonu henüz gelmedi. Sonuç olarak bölgedeki yeni güçler silahlı çatışmalara dahil oluyor.” Olasılık da artıyor.” değerlendirmesini yaptı.

Gazze’de bir an önce ateşkes çağrısında bulunan Mirziyoyeva, “Filistin topraklarında yaşanan korkunç olaylara sessiz kalamayız.” ifadesini kullandı.

Özbekistan halkının Filistin’deki barışçıl halkın acısını hissettiğini belirten Mirziyoyeva, Özbekistan olarak sorunun ancak barışçıl ve diplomatik yollarla ve “iki halk için iki devlet” temelinde çözümünü desteklediklerini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu